Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Masowe zatrzymania sędziów w Turcji

18.07.2016, 11:14; Aktualizacja: 18.07.2016, 11:26
 • Wyślij
 • Drukuj

Turecki władze aresztowały 2745 sędziów i prokuratorów podejrzanych o udział w nieudanym puczu wojskowym, do którego doszło 16 lipca.

Reklama

Według informacji prywatnej tureckiej telewizji NTV, Wysoka Rada Sędziów i Prokuratorów (HSYK) wcześniej usunęła wszystkie te osoby z zajmowanych stanowisk.

W ramach śledztwa w związku z próbą zamachu policja aresztowała też 10 członków Rady Państwa, czyli najwyższego sądu administracyjnego. Nakaz aresztowania został też wydany w stosunku do 140 członków Trybunału Kasacyjnego. Zwolniono także pięciu członków HSYK - poinformowała turecka państwowa agencja prasowa Anatolia. Licząca 22 osoby HSYK jest organem dyscyplinarnym tureckiego wymiaru sprawiedliwości.

Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia" opublikowało też list wysłany klika tygodni temu przez sędziego Murata Durmaza, szefa Tureckiego Stowarzyszenia Sędziów i Prokuratorów YARSAV. Napisał on, że od miesięcy władza pod pretekstem  „reformy sądownictwa” usuwa niewygodnych sędziów, promuje tych lojalnych wobec rządu i ogranicza niezależność wymiaru sprawiedliwości.

"Rząd zmniejsza liczbę sędziów zajmujących najwyższe stanowiska w sposób, który może zostać określony jedynie jako „cywilny zamach stanu”. Gdy zostaną usunięci strażnicy demokracji, społeczeństwo stanie się bezbronne wobec aktów dyktatury i działań rządu" - twierdzi Durmaz.

EŚ/PAP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.