Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

MEDEL apeluje do instytucji europejskich w sprawie Turcji

02.08.2016, 12:30; Aktualizacja: 02.08.2016, 13:05
 • Wyślij
 • Drukuj

Federacja kilkudziesięciu stowarzyszeń sędziów i prokuratorów z całej Europy wzywa wszystkie europejskie instytucje, by potępiły brutalny atak tureckich władz na niezależność sądownictwa w tym kraju.

Reklama

MEDEL domaga się niezwłocznego uwolnienia tysięcy sędziów i prokuratorów, którzy zostali usunięci z urzędu i aresztowani bez respektowania jakichkolwiek podstawowych zasad prawa, zaledwie kilka godzin po tym, jak próba zamachu stanu została udaremniona.

W ocenie organizacji jest to sytuacja charakterystyczna dla reżimów totalitarnych, a nie dla demokracji.

"Trudno uwierzyć, ażeby sędziowie i prokuratorzy, którzy jedynie wypełniali swoje obowiązki mogli być zamieszani w dotąd niewyjaśniony zamach oraz że lista prawie 3 tys. nazwisk została opracowana w ciągu zaledwie kilku godzin" - uważa MEDEL.

Dlatego europejskie instytucje nie mogą dłużej milczeć wobec całkowitego pogwałcenia reguł demokratycznych w Turcji i powinny podjąć działania w sytuacji, gdy sądownictwo jest atakowane w tak brutalny i arbitralny sposób - podkreśla. 

PS/źródło: "Iustitia"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.