Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

MEDEL apeluje do instytucji europejskich w sprawie Turcji

02.08.2016, 12:30; Aktualizacja: 02.08.2016, 13:05
 • Wyślij
 • Drukuj

Federacja kilkudziesięciu stowarzyszeń sędziów i prokuratorów z całej Europy wzywa wszystkie europejskie instytucje, by potępiły brutalny atak tureckich władz na niezależność sądownictwa w tym kraju.

Reklama

MEDEL domaga się niezwłocznego uwolnienia tysięcy sędziów i prokuratorów, którzy zostali usunięci z urzędu i aresztowani bez respektowania jakichkolwiek podstawowych zasad prawa, zaledwie kilka godzin po tym, jak próba zamachu stanu została udaremniona.

W ocenie organizacji jest to sytuacja charakterystyczna dla reżimów totalitarnych, a nie dla demokracji.

"Trudno uwierzyć, ażeby sędziowie i prokuratorzy, którzy jedynie wypełniali swoje obowiązki mogli być zamieszani w dotąd niewyjaśniony zamach oraz że lista prawie 3 tys. nazwisk została opracowana w ciągu zaledwie kilku godzin" - uważa MEDEL.

Dlatego europejskie instytucje nie mogą dłużej milczeć wobec całkowitego pogwałcenia reguł demokratycznych w Turcji i powinny podjąć działania w sytuacji, gdy sądownictwo jest atakowane w tak brutalny i arbitralny sposób - podkreśla. 

PS/źródło: "Iustitia"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.