Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

TK w sprawie sędziowskich "przywilejów"

12.08.2016, 15:34; Aktualizacja: 12.08.2016, 16:15
 • Wyślij
 • Drukuj

Biuro TK odpowiedziało na pojawiające się w mediach informacje dotyczące rzekomo nadzwyczajnych przywilejów, którymi cieszą się pracownicy TK i jego sędziowie.

Reklama

W komunikacie zamieszczonym na stronie trybunału czytamy, że stan prawny w zakresie wynagrodzeń i innych uprawnień sędziów obowiązuje od lat. Nie zmieniła go nawet ustawa z 22 lipca 2016 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 1157).

Sędziowskie pensje określane są ustawowo, a ich waloryzacja wynika z przyjętego przez ustawodawcę mechanizmu.

W ujęciu kwotowym, miesięczne wynagrodzenie zasadnicze sędziego TK wynosi obecnie 23 129,28 zł brutto. W tym jest tzw. dodatek stażowy za wieloletnią pracę, przysługujący również sędziom sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także prokuratorom, członkom korpusu służby cywilnej i pracownikom urzędów państwowych, żołnierzom oraz funkcjonariuszom służb mundurowych. Prezesowi i wiceprezesowi TK przysługuje ponadto dodatek funkcyjny - czytamy w komunikacie Biura.

W kwestii stanu spoczynku napisano z kolei, że jest on przede wszystkim gwarancją niezawisłości sędziowskiej. "Zabezpiecza on przed koniecznością rozważania sposobów zarobkowania po zakończeniu misji sędziowskiej, zabiegania o względy polityków, środowisk czy gremiów, od których mogłaby zależeć przyszłość sędziego" - czytamy w komunikacie.

W piśmie poruszono również kwestię czasu pracy sędziów. Zwrócono przy tym uwagę, że jest on nienormowany, a godziny spędzone na sali rozpraw to tylko ułamek ich obowiązków. Sędziowie biorą bowiem udział w naradach oraz przygotowują projekty orzeczeń w sprawach, w których są sprawozdawcami i to również zajmuje im dużo czasu.

Wyjaśniono także, że od początku istnienia Trybunału Konstytucyjnego, prawo dopuszcza kontynuowanie przez sędziów TK – każdorazowo za zgodą prezesa trybunału - pracę naukowo-dydaktyczną.

W komunikacie możemy również przeczytać na temat roli pracowników Biura TK w funkcjonowaniu trybunału i wynagrodzeniach, które za wykonywanie swoich obowiązków pobierają.

Pełna treść komunikatu znajduje się TUTAJ.

PS/źródło: TK

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.