Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

TK w sprawie sędziowskich "przywilejów"

12.08.2016, 15:34; Aktualizacja: 12.08.2016, 16:15
 • Wyślij
 • Drukuj

Biuro TK odpowiedziało na pojawiające się w mediach informacje dotyczące rzekomo nadzwyczajnych przywilejów, którymi cieszą się pracownicy TK i jego sędziowie.

Reklama

W komunikacie zamieszczonym na stronie trybunału czytamy, że stan prawny w zakresie wynagrodzeń i innych uprawnień sędziów obowiązuje od lat. Nie zmieniła go nawet ustawa z 22 lipca 2016 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. poz. 1157).

Sędziowskie pensje określane są ustawowo, a ich waloryzacja wynika z przyjętego przez ustawodawcę mechanizmu.

W ujęciu kwotowym, miesięczne wynagrodzenie zasadnicze sędziego TK wynosi obecnie 23 129,28 zł brutto. W tym jest tzw. dodatek stażowy za wieloletnią pracę, przysługujący również sędziom sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także prokuratorom, członkom korpusu służby cywilnej i pracownikom urzędów państwowych, żołnierzom oraz funkcjonariuszom służb mundurowych. Prezesowi i wiceprezesowi TK przysługuje ponadto dodatek funkcyjny - czytamy w komunikacie Biura.

W kwestii stanu spoczynku napisano z kolei, że jest on przede wszystkim gwarancją niezawisłości sędziowskiej. "Zabezpiecza on przed koniecznością rozważania sposobów zarobkowania po zakończeniu misji sędziowskiej, zabiegania o względy polityków, środowisk czy gremiów, od których mogłaby zależeć przyszłość sędziego" - czytamy w komunikacie.

W piśmie poruszono również kwestię czasu pracy sędziów. Zwrócono przy tym uwagę, że jest on nienormowany, a godziny spędzone na sali rozpraw to tylko ułamek ich obowiązków. Sędziowie biorą bowiem udział w naradach oraz przygotowują projekty orzeczeń w sprawach, w których są sprawozdawcami i to również zajmuje im dużo czasu.

Wyjaśniono także, że od początku istnienia Trybunału Konstytucyjnego, prawo dopuszcza kontynuowanie przez sędziów TK – każdorazowo za zgodą prezesa trybunału - pracę naukowo-dydaktyczną.

W komunikacie możemy również przeczytać na temat roli pracowników Biura TK w funkcjonowaniu trybunału i wynagrodzeniach, które za wykonywanie swoich obowiązków pobierają.

Pełna treść komunikatu znajduje się TUTAJ.

PS/źródło: TK

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.