Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezydent ma zaufanie do KRS

Piotr Szymaniak25.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 25.08.2016, 06:12

Myślę, że podczas spotkania pana prezydenta z prezydium KRS zostanie ustalony tryb działania pomiędzy tymi ciałami, aby w przyszłości nie było zarzutów o arbitralne odrzucanie kandydatów na sędziów - mówi Wiesław Johann, członek Krajowej Rady Sądownictwa.

Reklama

Jakie są powody, dla których 10 kandydatów rekomendowanych przez KRS na wolne stanowiska sędziowskie nie znalazło uznania w oczach prezydenta Andrzeja Dudy?

Ja na to pytanie nie odpowiem, o to trzeba pytać pana prezydenta.

Ale jest pan przedstawicielem prezydenta w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Owszem, jednak kiedy pan prezydent decydował się na powierzenie mi tej funkcji, zgodziłem się pod warunkiem, że będę mógł zachować autonomię. Pan prezydent przystał na moją prośbę, dlatego ja w radzie wyrażam swój pogląd. Choć jestem kojarzony z Prawem i Sprawiedliwością, to staram się zachować obiektywizm i wielokrotnie podczas obrad zwracałem uwagę, by nie rozmawiać językiem polityki, lecz językiem prawa. Przykładowo kiedy KRS debatowała nad stanowiskiem w sprawie projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, również zgłaszałem wobec niego wiele uwag, które zostały uwzględnione w stanowisku rady i przekazane Sejmowi. Natomiast to, że jestem przedstawicielem prezydenta, obliguje mnie do lojalności wobec głowy państwa.

W czym to się przejawia?

Nielojalnością byłoby np. podpisanie się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie ustawy, którą pan prezydent podpisał i jej wcześniej nie zakwestionował.


Pozostało jeszcze 74% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.