Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezydent ma zaufanie do KRS

Piotr Szymaniak25.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 25.08.2016, 06:12

Myślę, że podczas spotkania pana prezydenta z prezydium KRS zostanie ustalony tryb działania pomiędzy tymi ciałami, aby w przyszłości nie było zarzutów o arbitralne odrzucanie kandydatów na sędziów - mówi Wiesław Johann, członek Krajowej Rady Sądownictwa.

Reklama

Jakie są powody, dla których 10 kandydatów rekomendowanych przez KRS na wolne stanowiska sędziowskie nie znalazło uznania w oczach prezydenta Andrzeja Dudy?

Ja na to pytanie nie odpowiem, o to trzeba pytać pana prezydenta.

Ale jest pan przedstawicielem prezydenta w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Owszem, jednak kiedy pan prezydent decydował się na powierzenie mi tej funkcji, zgodziłem się pod warunkiem, że będę mógł zachować autonomię. Pan prezydent przystał na moją prośbę, dlatego ja w radzie wyrażam swój pogląd. Choć jestem kojarzony z Prawem i Sprawiedliwością, to staram się zachować obiektywizm i wielokrotnie podczas obrad zwracałem uwagę, by nie rozmawiać językiem polityki, lecz językiem prawa. Przykładowo kiedy KRS debatowała nad stanowiskiem w sprawie projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, również zgłaszałem wobec niego wiele uwag, które zostały uwzględnione w stanowisku rady i przekazane Sejmowi. Natomiast to, że jestem przedstawicielem prezydenta, obliguje mnie do lojalności wobec głowy państwa.

W czym to się przejawia?

Nielojalnością byłoby np. podpisanie się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie ustawy, którą pan prezydent podpisał i jej wcześniej nie zakwestionował.


Pozostało jeszcze 74% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.