Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

KRS: Prezydent nie powinien działać arbitralnie

15.09.2016, 16:41; Aktualizacja: 16.09.2016, 07:10
 • Wyślij
 • Drukuj

Decyzja o odmowie powołania sędziów nie może być podejmowana przez prezydenta w oderwaniu od materiałów zgromadzonych w toku postępowania nominacyjnego - wskazuje w uchwale KRS.

Reklama

Prezydent podejmując decyzję o odmowie powołania sędziego, powinien to czynić wyłącznie w wyjątkowych i nadzwyczajnych przypadkach. Musi być ona oparta na merytorycznych i jawnych przesłankach - wskazuje Rada. 

Możliwość podejmowania przez głowę państwa arbitralnych postanowień w tym zakresie, byłaby niezgodna z art. 60 w zw. z art. 32 ust. 1 oraz w zw. z art. 2 konstytucji, które gwarantują każdemu obywatelowi prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych i równych zasadach - czytamy w uchwale.

KRS zwraca również uwagę, że brak uzasadnienia postanowienia prezydenta odmawiającego powołania dziesięciorga sędziów oraz nieprzekazanie Krajowej Radzie Sądownictwa informacji o przyczynach podjętej decyzji narusza transparentność procesu nominacyjnego oraz może stwarzać niebezpieczeństwo podobnych sytuacji w przyszłości.

Ponadto, w ocenie KRS, odmowa powołania kandydata na urząd sędziego powinna mieć charakter indywidualny, a nie zbiorczy.

Rada zwraca się zatem do prezydenta z prośbą o przedstawienie KRS rzeczywistych przyczyn odmowy powołania poszczególnych kandydatów.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:sędzia
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.