Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

KRS: Prezydent nie powinien działać arbitralnie

15.09.2016, 16:41; Aktualizacja: 16.09.2016, 07:10
 • Wyślij
 • Drukuj

Decyzja o odmowie powołania sędziów nie może być podejmowana przez prezydenta w oderwaniu od materiałów zgromadzonych w toku postępowania nominacyjnego - wskazuje w uchwale KRS.

Reklama

Prezydent podejmując decyzję o odmowie powołania sędziego, powinien to czynić wyłącznie w wyjątkowych i nadzwyczajnych przypadkach. Musi być ona oparta na merytorycznych i jawnych przesłankach - wskazuje Rada. 

Możliwość podejmowania przez głowę państwa arbitralnych postanowień w tym zakresie, byłaby niezgodna z art. 60 w zw. z art. 32 ust. 1 oraz w zw. z art. 2 konstytucji, które gwarantują każdemu obywatelowi prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych i równych zasadach - czytamy w uchwale.

KRS zwraca również uwagę, że brak uzasadnienia postanowienia prezydenta odmawiającego powołania dziesięciorga sędziów oraz nieprzekazanie Krajowej Radzie Sądownictwa informacji o przyczynach podjętej decyzji narusza transparentność procesu nominacyjnego oraz może stwarzać niebezpieczeństwo podobnych sytuacji w przyszłości.

Ponadto, w ocenie KRS, odmowa powołania kandydata na urząd sędziego powinna mieć charakter indywidualny, a nie zbiorczy.

Rada zwraca się zatem do prezydenta z prośbą o przedstawienie KRS rzeczywistych przyczyn odmowy powołania poszczególnych kandydatów.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:sędzia
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.