Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

KRS: Zachowanie wiceministra Jakiego szczególnie naganne

16.09.2016, 12:45; Aktualizacja: 16.09.2016, 13:19
 • Wyślij
 • Drukuj

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki swoimi wypowiedziami podczas rozprawy w procesie o ochronę dóbr osobistych, wytoczonym mu przez posła PO Roberta Kropiwnickiego, podjął niedopuszczalną próbę wywarcia na sąd nacisku - uznała KRS. 

Reklama

Pod koniec stycznia w Sejmie Jaki mówił, że poseł Kropiwnicki prowadzi w swoim mieszkaniu agencję towarzyską. Za te słowa parlamentarzysta pozwał go o naruszenie dóbr osobistych.

Wiceminister podnosił przed sądem, że chroni go immunitet i za swoją wypowiedź nie powinien ponosić żadnych konsekwencji. Sąd odmówił odrzucenia pozwu, uznając, że sprawa może być przedmiotem postępowania cywilnego.

Sędzia Alicja Fronczyk podkreśliła, że wypowiedź wiceministra nie miała związku z pracami Sejmu, które wtedy były prowadzone.

Zdaniem Jakiego, postawa sędzi była stronnicza. "To jest pierwsza taka sytuacja, gdzie w orzeczeniu nie uznaje się immunitetu formalnego posła. Jestem przekonany, że jest to zemsta za krytykę sądów" - mówił później dziennikarzom w sądzie.

Dodał, że w związku z z tą sytuacją złoży wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi Fronczyk. Później wycofał się z tego pomysłu.

KRS w podjętej dziś uchwale stwierdziła, że działanie wiceministra było "szczególnie naganne".

"Z uwagi na wykonywany mandat posła i pełnioną funkcję wiceministra sprawiedliwości sprawującego nadzór administracyjny nad sądami, Patryk Jaki winien powstrzymać się od jakichkolwiek działań, które mogłyby zostać poczytane za naruszanie niezawisłości sędziego lub niezależności sądu. Rażącym przekroczeniem elementarnych standardów w tym zakresie było stwierdzenie przez posła Patryka Jakiego o tolerowaniu przez sąd „bezprawia”, jak również sformułowanie pod adresem przewodniczącego składu sądu groźby podjęcia działań mających na celu wszczęcie postępowania dyscyplinarnego" - czytamy w uchwale.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, swoją postawą Patryk Jaki uchybił godności sprawowanego mandatu posła oraz pełnionej funkcji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.