Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

KRS: Zachowanie wiceministra Jakiego szczególnie naganne

16.09.2016, 12:45; Aktualizacja: 16.09.2016, 13:19
 • Wyślij
 • Drukuj

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki swoimi wypowiedziami podczas rozprawy w procesie o ochronę dóbr osobistych, wytoczonym mu przez posła PO Roberta Kropiwnickiego, podjął niedopuszczalną próbę wywarcia na sąd nacisku - uznała KRS. 

Reklama

Pod koniec stycznia w Sejmie Jaki mówił, że poseł Kropiwnicki prowadzi w swoim mieszkaniu agencję towarzyską. Za te słowa parlamentarzysta pozwał go o naruszenie dóbr osobistych.

Wiceminister podnosił przed sądem, że chroni go immunitet i za swoją wypowiedź nie powinien ponosić żadnych konsekwencji. Sąd odmówił odrzucenia pozwu, uznając, że sprawa może być przedmiotem postępowania cywilnego.

Sędzia Alicja Fronczyk podkreśliła, że wypowiedź wiceministra nie miała związku z pracami Sejmu, które wtedy były prowadzone.

Zdaniem Jakiego, postawa sędzi była stronnicza. "To jest pierwsza taka sytuacja, gdzie w orzeczeniu nie uznaje się immunitetu formalnego posła. Jestem przekonany, że jest to zemsta za krytykę sądów" - mówił później dziennikarzom w sądzie.

Dodał, że w związku z z tą sytuacją złoży wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi Fronczyk. Później wycofał się z tego pomysłu.

KRS w podjętej dziś uchwale stwierdziła, że działanie wiceministra było "szczególnie naganne".

"Z uwagi na wykonywany mandat posła i pełnioną funkcję wiceministra sprawiedliwości sprawującego nadzór administracyjny nad sądami, Patryk Jaki winien powstrzymać się od jakichkolwiek działań, które mogłyby zostać poczytane za naruszanie niezawisłości sędziego lub niezależności sądu. Rażącym przekroczeniem elementarnych standardów w tym zakresie było stwierdzenie przez posła Patryka Jakiego o tolerowaniu przez sąd „bezprawia”, jak również sformułowanie pod adresem przewodniczącego składu sądu groźby podjęcia działań mających na celu wszczęcie postępowania dyscyplinarnego" - czytamy w uchwale.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, swoją postawą Patryk Jaki uchybił godności sprawowanego mandatu posła oraz pełnionej funkcji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.