Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędziom się nie spieszy

21.09.2016, 13:31; Aktualizacja: 21.09.2016, 15:45
 • Wyślij
 • Drukuj

Opóźnienia w rozprawach są stałym elementem kultury organizacyjnej polskich sądów - wynika z raportu Fundacji Court Watch.

Reklama

Fundacja monitoruje polskie sądy od 6 lat. W sezonie 2015/2016 wolontariusze CWP dotarli do 137 jednostek, w których przyglądali się 5124 rozprawom. W kręgu ich zainteresowania były m.in. kwestie takie jak: punktualność sędziów, przyczyny opóźnień rozpraw, przestrzeganie zasady jawności, ogłaszanie wyroków czy zrozumiałość ustnych uzasadnień.

Z raportu wynika, że w niektórych obszarach było lepiej niż w roku ubiegłym. Przykładowo coraz częściej zdarza się, że sędzia przeprosi lub wyjaśni przyczynę opóźnienia, w sytuacji gdy rozprawa zaczyna się niepunktualnie. Nieco rzadziej niż w zeszłym roku obserwatorzy mieli też zastrzeżenia do sposobu uzasadnienia wyroku.

Są jednak kwestie, w których jest gorzej. Wzrósł np. odsetek posiedzeń, w czasie których sędzia zachowywał się w sposób niekulturalny lub agresywny w stosunku do uczestników (3 proc. w porównaniu z 2 proc. w zeszłym roku). 

W analizie wskazano również, że zaledwie 6 proc. opóźnień było spowodowanych przez uczestników postępowania, 23 proc. przez poślizg poprzedniej rozprawy (tak samo jak rok temu) i w 23 proc. przyczyną opóźnienia (rok wcześniej 16 proc.) byli sami sędziowie. Wolontariusze odnotowali też dużą liczbę rozpraw, których opóźnienie trudno było racjonalnie usprawiedliwić.

Najczęściej nie odbywają się posiedzenia i rozprawy zaplanowane w sądach rejonowych (12 proc.), a nieco rzadziej w okręgowych (9 proc.).

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.