Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędziom się nie spieszy

21.09.2016, 13:31; Aktualizacja: 21.09.2016, 15:45
 • Wyślij
 • Drukuj

Opóźnienia w rozprawach są stałym elementem kultury organizacyjnej polskich sądów - wynika z raportu Fundacji Court Watch.

Reklama

Fundacja monitoruje polskie sądy od 6 lat. W sezonie 2015/2016 wolontariusze CWP dotarli do 137 jednostek, w których przyglądali się 5124 rozprawom. W kręgu ich zainteresowania były m.in. kwestie takie jak: punktualność sędziów, przyczyny opóźnień rozpraw, przestrzeganie zasady jawności, ogłaszanie wyroków czy zrozumiałość ustnych uzasadnień.

Z raportu wynika, że w niektórych obszarach było lepiej niż w roku ubiegłym. Przykładowo coraz częściej zdarza się, że sędzia przeprosi lub wyjaśni przyczynę opóźnienia, w sytuacji gdy rozprawa zaczyna się niepunktualnie. Nieco rzadziej niż w zeszłym roku obserwatorzy mieli też zastrzeżenia do sposobu uzasadnienia wyroku.

Są jednak kwestie, w których jest gorzej. Wzrósł np. odsetek posiedzeń, w czasie których sędzia zachowywał się w sposób niekulturalny lub agresywny w stosunku do uczestników (3 proc. w porównaniu z 2 proc. w zeszłym roku). 

W analizie wskazano również, że zaledwie 6 proc. opóźnień było spowodowanych przez uczestników postępowania, 23 proc. przez poślizg poprzedniej rozprawy (tak samo jak rok temu) i w 23 proc. przyczyną opóźnienia (rok wcześniej 16 proc.) byli sami sędziowie. Wolontariusze odnotowali też dużą liczbę rozpraw, których opóźnienie trudno było racjonalnie usprawiedliwić.

Najczęściej nie odbywają się posiedzenia i rozprawy zaplanowane w sądach rejonowych (12 proc.), a nieco rzadziej w okręgowych (9 proc.).

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.