Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Statystyki sądowe zaciemniają prawdziwy obraz

Małgorzata Kryszkiewicz05.10.2016, 10:06; Aktualizacja: 05.10.2016, 10:09
 • Wyślij
 • Drukuj
Obecny stan wydaje się być ministerstwu na rękę.

źródło: ShutterStockObecny stan wydaje się być ministerstwu na rękę.

Milion spraw, które co roku wpływają do sądów, to sprawy ponownie wpisane. Tak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości. Przepisywanie spraw w repertoriach sprawia, że nie można obiektywnie ocenić, jak rozłożona jest praca między sądami – skarżą się sędziowie.

Reklama

Jak podaje resort, w 2015 r. do sądów powszechnych wpłynęło ponad 15 mln spraw, z czego ponownie wpisanych było nieco więcej niż milion. Podobnie wyglądało to w 2014 r. – na 14,6 mln spraw 885,2 tys. to sprawy ponownie wpisane.

– Te statystyki mnie nie dziwią. Zwłaszcza gdy się weźmie pod uwagę, jak wiele jest przyczyn, które implikują konieczność nadania sprawie będącej w toku nowej sygnatury – mówi Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Jak wskazuje Milena Domachowska z MS, głównymi przesłankami ponownej rejestracji są m.in. przekazanie spraw:

¦ rozpatrywanych pierwotnie przez e-sąd do rozpatrzenia przez sąd według właściwości ogólnej,

¦ z innych sądów lub wydziałów w związku z nieprawidłową właściwością miejscową,

¦ w związku z utworzeniem lub likwidacją sądu lub wydziału,

¦ do ponownego rozpatrzenia wskutek prawidłowego wniesienia sprzeciwu od wydanego wcześniej nakazu zapłaty.

Potwierdza to sędzia Przymusiński i zauważa: – O tym, kiedy sprawie należy nadać nową sygnaturę, mówi zarządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej. Tak więc, gdyby minister chciał to zmienić, mógłby to zrobić niemal od ręki.

Tyle tylko, że obecny stan wydaje się być ministerstwu na rękę.

– Jakiś czas temu minister postanowił, że sprawy w postępowaniu nakazowym i upominawczym będą zakreślane „po”, a nie „przed” uprawomocnieniem się nakazu zapłaty. To spowodowało, że czas rozpatrywania tego typu spraw wydłużył się o ok. miesiąc. Co więc zrobił resort? Wrócił szybko do poprzedniego rozwiązania i obecnie sprawy takie zakreślane są przed uprawomocnieniem się nakazów zapłaty – opowiada sędzia Przymusiński.

Takie żonglowanie statystykami sądowymi przez MS budzi niezadowolenie w środowisku.

– To zaciemnia rzeczywisty obraz. Dlatego wśród sędziów od dawna toczy się dyskusja, że sprawy powinny mieć nadawaną jedną sygnaturę, pod którą powinny występować od chwili wpływu do sądu do momentu ich merytorycznego prawomocnego zakończenia – zauważa rzecznik prasowy Iustiti.

To pozwoliłoby ocenić w sposób bardziej obiektywny, które sądy rzeczywiście są najbardziej obłożone pracą.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.