Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Ponad 200 etatów orzeczniczych do obsadzenia

17.10.2016, 14:37; Aktualizacja: 17.10.2016, 15:14
 • Wyślij
 • Drukuj

W skutek braku publikacji obwieszczeń dotyczących wolnych stanowisk sędziowskich może dojść do radykalnego zwiększenia liczby wakatów i w konsekwencji do znacznej przewlekłości postępowań - uważa KRS.

Reklama

W swoim stanowisku stwierdza, że obecna praktyka ministra sprawiedliwości dotycząca obsadzania wolnych stanowisk sędziowskich jest sprzeczna z podstawowymi zasadami ustrojowymi i narusza terminy ustawowe.

Niepokój Krajowej Rady Sądownictwa budzi również zwłoka w powoływaniu przez ministra sprawiedliwości prezesów sądów apelacyjnych i sądów okręgowych. Rada zwraca uwagę, że zgodnie z brzmieniem art. 22b par. 2 prawa o ustroju sądów powszechnych, jeżeli prezes sądu nie został powołany, to jego funkcję wykonuje, przez okres nie dłuższy niż sześć miesięcy, wiceprezes sądu. Ustawa tym samym nie dopuszcza możliwości wstrzymania powołania prezesa sądu ponad ustawowy termin -ocenia KRS.

Dodaje, że obecna praktyka ministra sprawiedliwości wykracza poza ramy powszechnie obowiązujących przepisów prawa i poza standardy demokratycznego państwa prawnego.

PS/źródło: KRS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.