Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędziowie TK w stanie spoczynku nie dostaną uposażeń

27.10.2016, 11:54; Aktualizacja: 27.10.2016, 12:03
 • Wyślij
 • Drukuj

W kasie Trybunału Konstytucyjnego brakuje 1,4 mln zł na wypłatę uposażeń dla sędziów TK w stanie spoczynku. "To obrzydliwa gra polityczna, która w państwie prawa nie powinna mieć miejsca" - mówi Waldemar Żurek, rzecznik prasowy KRS.

Reklama

- Mamy tylko tyle środków, aby dokonać wypłat jedynie za 10 miesięcy tego roku. Tak więc wypłaty w listopadzie i grudniu stoją pod znakiem zapytania – mówił dziś na posiedzeniu sejmowej komisji Stanisław Biernat, wiceprezes TK.

O tym, że taki problem będzie, było wiadomo już podczas poprzednich debat nad zmianami w budżecie na rok 2016. Mimo to posłowie zdecydowali, że środki dla TK zostaną obcięte.
Stanisław Biernat wskazywał, że trybunał zwracał się już, i to parokrotnie, do prezesa Rady Ministrów, aby brakujące fundusze zostały uzupełnione z zasobów rezerwy ogólnej budżetu państwa.

- Ostatnie takie pismo wysłaliśmy kilka dni temu. Póki co jednak nie dostaliśmy odpowiedzi na żadne z nich – podkreślał wiceprezes TK.

Biuro trybunału postanowiło uprzedzić o tych problemach samych zainteresowanych, a więc sędziów TK w stanie spoczynku. - Otrzymałem pismo, z którego wynika, że prawdopodobnie nie będzie mi wypłacone uposażenie w dwóch ostatnich miesiącach tego roku – przyznaje Jerzy Stępień, były prezes TK. Dodaje, że przez decyzję Sejmu o obcięciu środków budżetowych, trybunał znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. - Jeżeli nie wypłaci nam uposażeń, które przecież należą nam się z mocy samego prawa, to narazi się na odpowiedzialność z tytułu łamania praw pracowniczych. Z drugiej strony, gdyby władze TK zdecydowały, że przesuną środki przeznaczone w budżecie na inny cel i dzięki temu wypłacą uposażenia sędziom w stanie spoczynku to mogą narazić się na zarzut naruszenia dyscypliny finansowej. Samodzielnie bowiem nie są władne o tym decydować – zauważa Jerzy Stępień.

Sytuacja nie podoba się również Waldemarowi Żurkowi, rzecznikowi Krajowej Rady Sądownictwa. - A gdyby tak nagle ZUS zdecydował, że przestaje wypłacać emeryturę jakieś określonej grupie społecznej? I to bez żadnego konkretnego powodu? – pyta retorycznie. Tak więc jego zdaniem działanie rządzących ma na celu po prostu wywarcie presji na sędziach Trybunału Konstytucyjnego, aby zrezygnowali z prowadzonej obecnie walki o zachowanie trójpodziału władz.

- To obrzydliwa gra polityczna, która w państwie prawa nie powinna mieć miejsca. Musimy o tym głośno mówić i musimy dziś solidaryzować się z sędziami TK, także tymi, którzy są obecnie w stanie spoczynku – podkreśla rzecznik.

Małgorzata Kryszkiewicz

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.