Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zarobki asystentów sędziów nadal niesatysfakcjonujące

07.11.2016, 13:43; Aktualizacja: 07.11.2016, 14:33
 • Wyślij
 • Drukuj

Degradacja finansowa zawodu asystenta sędziego została w 2016 r. wyhamowana. Pomimo tego, średnie zasadnicze wynagrodzenia w tej grupie zawodowej jest jedynie symbolicznie wyższe od obowiązującego w 2012 r. - wynika z analizy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów.

Reklama

W 2016 r. Ministerstwo Sprawiedliwości po raz pierwszy od 2012 r. przeznaczyło średniorocznie na jeden etat asystenta więcej niż miało to miejsce w roku wcześniejszym. Nastąpiła bowiem podwyżka z kwoty 40. 676 zł w 2015 r. do kwoty 44.314 zł - zauważa stowarzyszenie.

Zwraca jednocześnie uwagę, że w 2016 r. nastąpił wzrost średniego wynagrodzenia asystentów sędziów - o 315 zł. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od 2012 r. - wynika z analizy.

Stowarzyszenie podkreśla jednak, że pomimo zatrzymania niekorzystnej tendencji jaka panowała od 4 lat, średnie zasadnicze wynagrodzenia asystenta sędziego jest jedynie symbolicznie wyższe niż miało to miejsce w 2012 r. (wzrost o 110 zł – tj. o 3,3 proc.). Oznacza to, że sytuacja finansowa tej grupy zawodowej uległa w 2016 r. jedynie niewielkiej poprawie.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.