Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Ustawodawca ujawni majątki referendarzy. Przypadkowo

Małgorzata Kryszkiewicz30.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 30.11.2016, 06:54

Upublicznić oświadczenia majątkowe sędziów po to, aby wzmocnić zaufanie do nich oraz do sądów jako instytucji – taki był deklarowany od samego początku przez Ministerstwo Sprawiedliwości cel zmian proponowanych w prawie o ustroju sądów powszechnych. Resort ani słowem nie wspomniał o tym, że zasady te miałyby mieć zastosowanie także do innych grup zawodowych. Mimo to wszystko wskazuje na to, że niedługo także referendarze sądowi będą musieli dzielić się z opinią publiczną informacjami na temat swojego stanu majątkowego.

Reklama

A wszystko dlatego, że art. 151b par. 3 u.s.p. stanowi, że do referendarzy sądowych stosuje się odpowiednio m.in. przepis mówiący o oświadczeniach majątkowych sędziów. Tymczasem w Sejmie trwają właśnie prace nad zmianą tej regulacji – by po jej wejściu w życie każdy zainteresowany mógł sobie sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej np. to, jakie sędzia ma nieruchomości czy też ile pieniędzy ma na koncie. W BIP powinny więc się znaleźć także analogiczne informacje dotyczące referendarzy.

Ci ostatni jednak uważają, że tak nie powinno być i że to najprawdopodobniej efekt niedopatrzenia ze strony zarówno projektodawcy, a więc MS, jak i samych posłów, którzy nad projektem pracowali.


Pozostało jeszcze 62% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.